Home Nieuws PictureThis: Sporen van consumptie

PictureThis: Sporen van consumptie

0
© Jamie Smith

Op 24 september vindt er weer een nieuwe PictureThis plaats. Te gast zijn dit keer fotografen Rob Hornstra, Boris Suyderhoud en Jamie Smith. Wat is er voor nodig om ons voedsel goedkoop te laten produceren? Waar komen onze afgedankte spullen terecht? We hebben amper zicht op hoe deze stromen lopen. Welke mensen en landschappen maken deel uit van deze vaak onzichtbare ketens? In deze editie worden fotoverhalen getoond van makers die deze vragen belichten. In Amsterdam, in Europa en in Afrika brengen drie fotografen de impact van ons gedrag in beeld.

Rob Hornstra
Fotograaf en zelfstandig uitgever Rob Hornstra(1975) concentreert zich in zijn werk op langlopende projecten, zowel in Nederland als in het buitenland. Na de studie Photographic Design aan de HKU heeft hij de afgelopen twintig jaar een omvangrijk oeuvre opgebouwd als documentair fotograaf. Voor zijn nieuwste project Plastic Sea, Perfect Storm richt hij zijn lens op kas- en tuinbouw in Spanje. Het maakt deel uit van het immense project The Europeans.

PictureThis
© Rob Hornstra

In Zuid-Spanje ligt de grootste moestuin van Europa: een eindeloze zee van plastic kassen, zelfs vanuit de ruimte zichtbaar. Dankzij overvloedige zonneschijn en efficiënt watergebruik voorziet deze onze supermarkten van goedkope groenten en fruit. Maar achter deze efficiëntie gaan de uitbuiting van migranten, onmenselijke leefomstandigheden en ecologische verwoesting schuil. Hornstra stelt de vraag: Hoe lang zal Europa uitbuiting en ecologische verwoesting nog tolereren – allemaal omwille van goedkope producten?

Plastic Sea, Perfect Storm is van 3 oktober ‘26 t/m 7 maart ‘27 te zien in de Kunsthal Rotterdam.

Boris Suyderhoud 
Boris Suyderhoud (1991) is een documentairefotograaf uit Amsterdam. In zijn werk onderzoekt hij de relatie tussen mensen en de voorwerpen die hun dagelijks leven vormgeven. Hij focust zich op de betekenis van geliefde bezittingen, afgedankte spullen en alledaagse objecten die vaak onopgemerkt blijven.

In zijn project INT/EXT (Interior/Exterior) onderzoekt Suyderhoud de wereld van weggegooide huisraad. Bij verhuizingen, verbouwingen en nieuwe levensfases verplaatsen mensen hun oude meubels en huisraad naar de straat tijdens de grofvuilavond. Tussen 2019 en 2025 legde hij dit bijzondere straatbeeld vast in zeventien Amsterdamse wijken. Dit langlopende project INT/EXT is onlangs afgerond met een fotoboek.

PictureThis
© Boris Suyderhoud

Jamie Smith 
Fotograaf Jamie Smith (1997), geboren in Londen en gevestigd in Amsterdam, onderzoekt in zijn werk hoe consumentencultuur identiteit, macht en representaties van ‘de ander’ vormgeeft. Hij studeerde Fotografie aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. 

Smith duikt voor het werk Aftermarket in de internationale keten van afgedankte voertuigen: waar komen deze auto’s en brommers terecht, en wie betaalt hiervoor de prijs? Dit jaar worden bijna driekwart miljoen gebruikte voertuigen die niet meer aan de verkeersnormen voldoen of niet langer gewenst zijn, vanuit het mondiale Noorden naar Afrika verscheept. Meer dan de helft hiervan komt uit Europa. Aftermarket volgt deze reis. Via reparaties, papierwerk, bureaucratische kantoren en hergebruik van het overschot van consumenten worden deze producten getransformeerd voor een nieuw leven. Aftermarket is in 2026 verschenen als boek, en was dit voorjaar te zien op de Graduation Show van de KABK. 

PictureThis
Datum: Do 24 september 2026
Tijdstip: 19:30 — 21:00
Locatie: Theater Merlijn – Theaterschool Rabarber – Bilderdijkstraat 35, Den Haag

Meer informatie over het programma en ticketverkoop vind je hier.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Geef je reactie!
Schrijf hier je naam