Home Boeken Leo van Velzen: De kracht van het beeld

Leo van Velzen: De kracht van het beeld

0
Rotterdam, Openingsbeeld uit "Knecht van twee meesters" van Goldoni, regie Franz Marijnen, RO Theater seizoen 1978-1979. Peter Tuinman als de knecht. Foto Leo Van Velzen.

De kracht van het beeld is het eerste M10Boek van 2026 en vormt hét oeuvreboek van fotograaf Leo van Velzen. De feestelijke boekpresentatie vindt plaats op donderdag 15 januari 2026 om 19.00 uur in galerie Weisbard in Rotterdam. Gelijktijdig opent daar een bijbehorende tentoonstelling, die te zien is van 16 januari tot en met 7 februari.

Leo van Velzen

In De kracht van het beeld ontvouwt zich de wereld van het Nederlandse theater en de dans tussen 1980 en 2017. Het boek documenteert een periode waarin toneel- en theatergezelschappen regelmatig de veilige omgeving van de schouwburg verruilden voor het vaak grootschalige en experimentele theater-op-locatie. Het boek bevat ruim 270 foto’s, thematisch geordend rond theater, portret, dans, opera en stad en land. Daarmee biedt het niet alleen een rijk overzicht van Van Velzens werk, maar ook een tijdsbeeld van jonge acteurs en dansers die in de Rotterdamse kweekvijvers de ruimte kregen om zich te ontwikkelen voor een betrokken publiek.

Choreograaf Conny Janssen. Foto Leo van Velzen.

Schrijvers en makers Kester Freriks, Vincent Mentzel, Conny Janssen, Nicole Robbers, Antoine Uitdehaag en Frank van Dijl volgden Leo van Velzen en zijn werk van nabij. In hun bijdragen beschrijven zij zijn werkwijze en de betekenis daarvan, zowel voor hun eigen praktijk als voor de fotografie in bredere zin.

Spanje, Puerto Realm, juli 1968. Foto Leo van Velzen.

Nicole Robbers linkt Van Velzens fotografie aan Susan Sontag, die in On Photography schreef: ‘Een foto is niet alleen het resultaat van een ontmoeting tussen een gebeurtenis en een fotograaf – het nemen van een foto is een gebeurtenis op zich.’ Precies daarin schuilt de kracht van Van Velzens werk: aanwezig en betrokken, zonder ooit opdringerig te worden.

De kracht van het beeld, Prijs € 45
Boekpresentatie: donderdag 15 januari 2026, 20.00 uur (aanmelden verplicht)
Aanmelden kan via: [email protected] of [email protected]
Tentoonstelling: 16 januari – 7 februari 2026
Galerie Weisbard, Karl Weisbardstraat 175, Rotterdam
Lees ook: Macrotechnieken en focus stacking voor supergedetailleerde fotoboeken

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Geef je reactie!
Schrijf hier je naam