Home Agenda Het Luther Museum presenteert: De vele gezichten van Katharina.

Het Luther Museum presenteert: De vele gezichten van Katharina.

0
Galerie De Jonckheere Geneve, Lucas Granach (1472 -1553) pendanten van Maarten Luther en Katharina von Bora.

De vrouw van Maarten Luther Katharina von Bora (1499–1552) staat nu eindelijk zelf centraal. Wie was zij werkelijk? En hoe komt het dat haar beeld eeuwenlang is aangepast, misbruikt en opnieuw uitgevonden? De tentoonstelling onderzoekt de verschillende gedaanten die Katharina aannam. Van voorbeeldige huisvrouw tot feministisch icoon en legt verbanden met de positie van vrouwen vandaag. De tentoonstelling opent in Amsterdam en duurt van 24 oktober 2025 tot en met 25 januari 2026.

Katharina: vrouw van, of vrouw met een eigen verhaal?
Katharina von Bora’s leven roept meer vragen op dan er antwoorden zijn. Als ontsnapte non, ondernemer en partner van Maarten Luther werd zij in haar tijd bewonderd en bekritiseerd. In de eeuwen daarna projecteerden uiteenlopende bewegingen hun eigen waarden op haar. Zo werd ze gepresenteerd als zondebok, deugdzame huisvrouw, romantische heldin, feministe of first lady van de Reformatie. Met De vele gezichten van Katharina onderzoekt het Luther Museum hoe dit mechanisme van herinterpretatie werkt en wat dit zegt over de manier waarop we omgaan met belangrijke vrouwen uit de geschiedenis.

MOTHER. WIFE. WORKER. MUSE. Neglected woman’s health ©Oxiea Villamonte
MOTHER. WIFE. WORKER. MUSE. Nine months ©Oxiea Villamonte

Hedendaagse perspectieven
Naast historische schilderijen, en objecten brengt de tentoonstelling ook een eigentijdse stem. Fotograaf Oxiea Villamonte (1995) kreeg de opdracht het thema van Katharina’s veranderende identiteit te vertalen naar onze tijd. In de monumentale Regentenkamers presenteert zij een serie van negen nieuwe foto’s over de rollen die vrouwen anno 2025 vervullen en combineren. Van zorgverlener tot ondernemer, van individu tot collectief symbool. Villamonte schreef zelf de teksten bij deze expositie MOEDER. VROUW. ARBEIDER. MUZE. Deze kunstopdracht laat zien hoe Katharina’s erfenis doorwerkt in de Nederlandse context: in kunst, literatuur, religie en maatschappelijke debatten.

Boekpublicatie
Tegelijkertijd met de tentoonstelling in het Luther museum verschijnt er een boek dat de vele manieren verkent waarop Katharina is verbeeld en gebruikt. In binnen- en buitenland. De presentatie vindt plaats op 25 november, tijdens de landelijke Katharina-naamdag. Iedereen die Katharina, Katrien of Cathy heet, heeft die dag gratis toegang.

Publieksprogramma
Rondom de tentoonstelling organiseert het Luther Museum naast de boekpresentatie ook andere programma’s met lezingen, muziek en speciale activiteiten. Voor meer informatie ga naar de website: Luther Museum

De vele gezichten van Katharina. De vrouw van Maarten Luther als toonbeeld van de tijd
Luther museum, Nieuwe Keizersgracht 570 Amsterdam
24 oktober 2025 – 25 januari 2026
Ook in Amsterdam: Paul Cupido toont solo-expositie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Geef je reactie!
Schrijf hier je naam