Fenix heeft een serie zeldzame vintage fotoafdrukken verworven van de Hongaars-Nederlandse fotograaf Ata Kandó (1913–2017). In 1956 reisde zij naar het Oostenrijks-Hongaarse grensgebied, waar zij mensen fotografeerde die na het uitbreken van de Hongaarse Opstand hun land waren ontvlucht. De foto’s zijn vanaf 23 oktober te zien in het museum. Met deze verwerving en een speciaal programma herdenkt Fenix op 14 november samen met organisaties uit de Hongaarse gemeenschap de Hongaarse Opstand.
De serie foto’s van Ata Kandó die Fenix aan de collectie toevoegt, sluit rechtstreeks aan bij het centrale onderwerp van het museum: de menselijke ervaring van migratie. Ze vertellen over vertrek en verlies, maar ook over familie, veerkracht en het begin van een nieuw leven. De foto’s zijn bijzonder vanwege hun indringende inhoud, maar ook omdat het vintage afdrukken betreft. Ze zijn gemaakt door Ata Kandó zelf, in het jaar 1956.

Fotograaf Ata Kandó werd geboren in Boedapest en woont in 1956 in Nederland. Wanneer in 1956 de Hongaarse Revolutie uitbreekt, besluit ze om terug naar haar geboorteland te reizen. De opstand kost duizenden Hongaren het leven en brengt meer dan 200.000 mensen op de been. Zij vluchten naar Oostenrijk, waar haastig noodkampen uit de grond worden gestampt. Kandó verblijft tien dagen in het grensgebied. Op de foto’s die ze daar maakt, staan jonge kinderen met koffers, gezinnen die door de modder langs de grens lopen, een tractor met een aanhangwagen die overladen is met gevluchte mensen. Kandó wil een gezicht geven aan de Hongaarse vluchtelingen. Met haar menselijke blik brengt ze hen in beeld op een manier die tijd, plaats en afkomst overstijgt.
Fenix, Paul Nijghkade 5, Rotterdam.
Ook nu te zien in Rotterdam: Rob Hornstra – Plastic Sea, Perfect Storm





