Food for Photographers is een nieuw initiatief. Wat is er leuker dan als fotograaf praten met andere fotografen over het vak, waarbij een fotograaf een lezing zal houden over zijn of haar werk èn je daarbij ook nog lekker kunt eten?
Alle avonden zullen anders zijn, met andere lezingen en ook op verschillende locaties.
Van beeld tot boek
De tweede avond is op donderdag 30 oktober en zal in het teken staan van het nieuwste boek Ukraine van Eddy van Wessel, fotograaf in conflictgebieden. Net als de eerste keer zal deze editie ook weer plaatsvinden bij Drukkerij robstolk in Amsterdam, specialist in het drukken van boeken. Het wordt een avond vol inspiratie en informatie over hoe het boek van Eddy tot stand is gekomen waarin drie essentiële aspecten van het fotoboek centraal staan: het maken van de foto’s, het zoeken van de juiste vormgever, de keuzes die gemaakt zijn, welke foto’s, welk papier en waarom, het aanleverproces en het drukproces.

Koop je ticket via Eventbrite
Sprekers
Eduard de Kam, NIDF – Over het traject van licht tot bestand.
Stefano van der Knaap, drukker – Over het traject van bestand tot drukwerk en de speciale inkten die gebruikt zijn voor dit boek.
Eddy van Wessel, fotograaf – Over zijn werk in Oekraïne en hoe het boek tot stand is gekomen.
Planning 30 oktober:
16:30 inloop
17:00 – 17:30 Eduard de Kam
17:30 – 18:00 Stefano van der Knaap
18:00 – 19:30 korte rondleiding in de drukkerij + buffet (gelegenheid tot vragen stellen)
19:30 – 21:00 Eddy van Wessel en misschien komt Hans Gremmen, de vormgever ook nog even langs.
21:00 napraten en borrel

Onder het genot van een verzorgd buffet krijg je de kans om met de sprekers van gedachten te wisselen. Stel je vragen, en ontmoet iedereen persoonlijk bij een glaasje wijn in een informele setting. Omdat we alle gasten de ruimte willen geven voor waardevolle een op een gesprekken met de sprekers, kunnen we maar een gelimiteerd aantal mensen toelaten. Dus geef je snel op! Tijdens de avond is het boek van Eddy van Wessel verkrijgbaar kun je het laten signeren.
Deze avond maakt deel uit van een nieuwe reeks inspiratie-avonden, georganiseerd door Bas Schweitzer (Nivo Schweitzer), Eduard de Kam (NIDF), Roos Schouw en Jannie de Kruijff (Focus Magazine), en Ariane James (docent NAVB/Fotoacademie).
Koop je ticket via Eventbrite
RECENSIE
VIJF STERREN VOOR FOOD FOR PHOTOGRAPHERS
Op donderdag 3 juli vond de eerste bijeenkomst plaats van lezingencyclus Food for Photographers onder de titel Van Beeld tot Boek (zwart-wit fotografie).
Plaats
Drukkerij robstolk, Amsterdam
Organisatie
Bas Schweitzer (Nico Schweitzer)
Eduard de Kam (NIDF)
Roos Schouw en Jannie de Kruijff (Focus Magazine)
Ariane James (NAVB/Fotoacademie)
Sprekers
Eduard de Kam (NIDF)
Freek Kuin (robstolk)
Hans Bol (fotograaf)
Wilt u de korte versie? Goed verzorgd, deskundig, open, gastvrij, met heerlijk eten op de tafels en dat alles in een topdrukkerij. Het bleek geen gewone lezingen-avond, waarin luisteraars luisteren en sprekers spreken. In tegendeel. Het werd een geanimeerde en heel persoonlijke ontmoeting met een bewust beperkt gehouden aantal geïnteresseerden en een klein aantal sprekers, die alles uit de kast hebben gehaald om ons te informeren en inspireren. Ongedwongen maar zeer professioneel mede dankzij de niet aflatende inspanningen van robstolk’s creative director Freek Kuin en een van hun directeuren Tanneke Janssen.
De bijeenkomst begon met een technische uitleg van Eduard de Kam met betrekking tot beeldopbouw als opmaat voor een indrukwekkende rondleiding door de drukkerij. Aan de hand van een van de nieuwe publicaties van Hans Bol nam de lithograaf ons mee in het proces van denken, overleggen, uitproberen, weer denken, creatief wakker liggen en verzorgen van persproeven alvorens tot het drukken van het boek kan worden overgegaan. Geen moeite was te veel, geen vraag te gek – we kregen een helder en eerlijk verhaal.
Door de ongedwongen manier waarop alle informatie gelardeerd met lekker eten door elkaar liep, slaagde de organisatie erin om ons nu eens geen ‘alledaagse’ lezingen-avond voor te schotelen. Een belangrijke reden hiervoor was de keuze om het aantal deelnemers tot maximaal twintig te beperken en de lezingen van de sprekers goed op elkaar af te stemmen en organisch in elkaar over te laten lopen. Hierdoor werd het mogelijk om op elk moment vragen te stellen of met een van de sprekers in debat te gaan zonder dat het vervelend werd voor de andere toehoorders. Tijdens het buffet kon vervolgens vis-à-vis dieper op sommige onderwerpen worden ingegaan.
Fotograaf Hans Bol sloot de avond af met een presentatie over zijn nieuwste publicaties. Inderdaad, die waarvan we diverse proefdrukken even eerder in de drukkerij hadden mogen zien. Hans vulde al die informatie aan met een hele reeks aan boeken van andere fotografen uit verleden en heden die voor hem als voorbeeld en inspiratie hadden gediend.
Meestal belanden dit soort avonden in een eenrichting-communicatie, al was het maar omdat er informatie wordt gedeeld door de sprekers die niet of niet helemaal bekend is bij de toehoorders. Dit keer echter is de organisatie er in geslaagd om het écht anders te laten zijn. Niet in de laatste plaats omdat de sprekers daadwerkelijk in gesprek gingen met hun publiek en niet te beroerd waren van een gepland pad af te wijken wanneer de gelegenheid (of het eten) daar om vroeg. En dat dan ook nog met behoud van een helder betoog, waarin de technische en de inhoudelijke kanten elkaar goed ondersteunden.
Veel zal afhangen van toekomstige sprekers en hun bereidwilligheid om te experimenteren met de wijze waarop zij hun onderwerpen voor het voetlicht willen brengen. Maar voor nu heeft de organisatie bewezen een gouden formule in handen te hebben, die veel voor de toekomst belooft. Daarom vijf sterren voor Food for Photographers.
Tine Wilde
======
Tine Wilde is een op fotografie gebaseerd conceptueel kunstenaar. Met enige regelmaat schrijft zij voor onder anderen DuPho (De Donkere Kamer), Filosofie Magazine, Algemeen Nederlands Tijdschrift voor Wijsbegeerte ANTW en de Boekmanstichting. www.tinewilde.com
Hieronder vind je foto’s en informatie van vorige edities van Food for Photographers












